Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Ku czci bohaterów niezłomych

W Gnieźnie po raz kolejny odbędą się obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych, których Narodowy Dzień Pamięci przypada 1 marca.

Gnieźnieńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej pod patronatem Krzysztofa Ostrowskiego posła na sejm RP, rozpoczną się już w najbliższą sobotę 25 lutego. Wtedy też Stowarzyszenie Gnieźnieńskich Patriotów zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego pt.: „Bitwa pod Rząbcem”, która odbędzie się w Centrum Kultury Scena to Dziwna o godzinie 17:00. – Wydarzenie to rozpoczyna się projekcją filmu, który ma być przyczynkiem do dyskusji wszystkich, którzy tego dnia przyjdą do eSTeDe. Będzie okazja rozmawiać o tym w jakim stopniu Polska czciła i powinna czcić partnerstwo z Sowietami – mówił dyrektor eSTeDe, Grzegorz Reszko.

W kolejnym tygodniu odprawiona zostanie msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w kościele pw. Świętej Trójcy. – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, ale w tym roku w kalendarzu liturgicznym wypada Popielec, dlatego też msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych zostanie odprawiona 2 marca o godzinie 10:00 w gnieźnieńskiej farze. Po mszy odbędzie się pamiątkowe złożenie kwiatów pod tablicą niezłomnych bohaterów – mówił Paweł Kamiński, organizator gnieźnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę 5 marca ponownie zapraszamy do Centrum Kultury Scena to Dziwna, w którym odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Kuligowską z Biura Poszukiwań i Identyfikacji poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wygłosi ona prelekcję pod nazwą „Nie wszystek umrę… Za kratami stalinowskich cel w Wielkopolsce” z udziałem archeolog Agaty Wąsewicz-Madejek. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00. – Prelegentki będą mówiły o poszukiwaniach w Wielkopolsce, choć tych w porównaniu do wschodniej części naszego kraju tak dużo nie ma. Natomiast będą przede wszystkim opowiadały o miejscach i represjach jakie miały miejsce w Wielkopolsce – mówił. Zaraz po spotkaniu na scenie ze swoim solowym koncertem wystąpi członek zespołu Contra Mundum – Norbert „Smoła” Smoliński. – Zaprezentuje występ w formie wieczornicy patriotycznej, na której artysta do muzyki zespołu Contra Mundum zaśpiewa teksty Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czy Adama Mickiewicza – dodał organizator. Ta impreza stanowi jedną całość i rozpoczyna się o godzinie 16:00. Wstęp na nią gwarantuje bezpłatne zaproszenie, które jest do odbioru w eSTeDe.

Jednym z istotnych elementów gnieźnieńskich obchodów jest już organizowany po raz czwarty Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest jedną z większych tego typu imprez szachowych w naszym kraju. Turniej odbędzie się 12 marca w hali II Liceum Ogólnokształcącego o godzinie 10:00. – Jest to największa tego typu impreza patriotyczna w Polsce. Mamy w tym roku nadzieje zgromadzić ponad 200 uczestników. Najmłodszy ze zgłoszonych zawodników ma 6 lat, najstarszy 86. Strategia tego turnieju jest taka, że mamy zamiar zgromadzić graczy, którzy legitymują się tytułem arcymistrza i już mamy takich na liście, również za wschodniej granicy. Będą też uczestnicy, którzy są jeszcze amatorami królewskiej gry. Zapraszamy wszystkich chętnych, jeszcze jest trochę miejsc – mówił Wiesław Banach z klubu szachowego LKS Chrobry Gniezno. Na turniej obowiązują zapisy, wpisowe wynosi 25 zł, jednak uczestnicy otrzymają w ramach tego pamiątkową bluzę, czapkę oraz posiłek. Dokładne zasady dotyczące zapisów oraz turnieju można znaleźć na stronie internetowej LKS Chrobry. Impreza odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

Gnieźnieńskim obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyła wystawa pod tytułem „Milcząc, wołają”, która udostępni Instytut Pamięci Narodowej. – Wystawa w ciągu tych dwóch tygodni będzie krążyła po Gnieźnie. Od 1 do 4 marca będzie wystawiana w katolickim gimnazjum Stowarzyszenia Rodzice-Dzieciom, potem na czas spotkania w eSTeDe tj. od 4 do 6 marca będzie można ją tam zobaczyć, natomiast od 6 do 11 marca będzie eksponowana w II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki. Będzie także dostępna podczas turnieju szachowego. Jest ona o tyle ciekawa, że powstała w roku 2014 i dotyczy ekshumacji, które odbyły się na warszawskiej „Łączce” w latach 2012-2014. Wystawa ma formę dziewięciometrowej ściany na środku której jest przejście graficznie odwzorowujące drzwi więzienia mokotowskiego. Po jednej stronie ściany jest czwórka żołnierzy za życia, a po drugiej stronie zdjęcia z ich ekshumacji – dodał Paweł Kamiński.

Zapraszamy do uczestniczenia w gnieźnieńskich obchodach  Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

przedruk z www.gniezno24.com