Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Wystawa filatelistyczna „Śladami św. Wojciecha – miejsca Jego kultu”

19 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy serdecznie do Centrum Kultury „Scena to dziwna” na wernisaż wystawy filatelistycznej ze zbiorów Wojciecha Śmieleckiego.

Wystawą pragniemy uczcić 600-lecie Prymasostwa w Polsce oraz 1020. rocznicę śmierci św. Wojciecha. Zbieractwo znaczków pocztowych o tematyce religijnej jest bardzo popularne nie tylko w Polsce. Na całym świecie kolekcjonerzy tego tematu zrzeszeni są w klubach św. Gabriela.

Przypadająca w tym roku 600. rocznica Prymasostwa w Polsce stała się dla Wojciecha Śmieleckiego przyczynkiem do podjęcia wysiłku zorganizowania walorów filatelistycznych dotyczących kilku Prymasów m.in. Mikołaja Trąby, Ignacego Krasickiego, Mieczysława Ledóchowskiego, Augusta Hlonda, Stefana Wyszyńskiego, Józefa Glempa, Henryka Muszyńskiego.

W tym roku przypada również 1020. rocznica śmierci św. Wojciecha dlatego na wystawie będzie można zobaczyć rozbudowane zbiory dotyczące patrona Gniezna. Na wystawie przedstawione zostaną miejsca Jego kultu m.in. kościoły, kaplice p.w. św. Wojciecha, osoby w historii Polski i Europy, które składały dary i modliły się u grobu świętego.

Z okazji wystawy została wydana kartka pocztowa z postacią św. Wojciecha oraz datownik okolicznościowy. Wystawa „Śladami św. Wojciecha – miejsca Jego kultu” przedstawia świat drugiej połowy X wieku, kiedy to w Europie pielgrzymowano do grobów świętych. Możni również pielgrzymowali np. Otton III w 1000 r. odbył pielgrzymkę do grobu swego przyjaciela św. Wojciecha. Do grobu św. Wojciecha pielgrzymowali także Polscy królowie i książęta m.in. Bolesław Krzywousty, Władysław Jagiełło, Zygmunt Waza, Jan Kazimierz, Władysław IV oraz hetmani Stefan Czarnecki, Jan Zamoyski.

Na wystawie będą prezentowane również książki i medale dotyczące Prymasów.

Podczas wernisażu w Centrum Kultury zagości stoisko Poczty Polskiej z datownikiem okolicznościowym z postacią św. Wojciecha i kartką pocztową. Można będzie również nabyć znaczek pocztowy z postacią św. Wojciecha tzw. spersonalizowany znak opłaty pocztowej o ograniczonym nakładzie.

Wystawę można oglądać do 5 maja 2017 r.