Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

11, 20, 26 SIERPNIA I 9 WRZEŚNIA – AKADEMIA GITARY W GNIEŹNIE

Tego lata czeka nas jeszcze jubileuszowy, 10. Festiwal „Akademia Gitary”, który obejmie 100 wydarzeń muzycznych, które zawitają do 50 różnych miejscowości, w tym tradycyjnie także do Pierwszej Stolicy Polski, gdzie mamy zaplanowane cztery koncerty.

Inauguracja festiwalu została zresztą tradycyjnie zaplanowana w murach katedry gnieźnieńskiej, gdzie 11 sierpnia usłyszymy koncert otwarcia. – To jest naprawdę duże wydarzenie i tylko możemy się tym chwalić, że wspieramy takie przedsięwzięcie, ale dziękuję także firmie ALTOM, że się również włączyła, jako sponsor do tego festiwalu – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, którą cieszy szczególnie fakt koncertu otwarcia, który zostanie zagrany w Gnieźnie. – Rozbrzmiewać będzie muzyka, w której gitara jest w roli głównej, będzie Łukasz Kuropaczewski oraz Marcin Wyrostek, te dwa nazwiska już mówią same za siebie. To nie będzie jednak koniec, bo 20 sierpnia kolejny koncert w eSTeDe, 26 sierpnia w kościele farnym i 9 września znowu jesteśmy w eSTeDe – informuje pani starosta, dodając ponadto, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Koncerty gitarowe w gnieźnieńskiej katedrze, to nie nowość i tym razem będzie okazja, żeby usłyszeć coś takiego, co można śmiało określić pewnym podsumowaniem. – Ta inauguracja, to będzie połączenie dwóch wieczorów, które w latach ubiegłych mieliśmy okazję w katedrze gnieźnieńskiej usłyszeć, czyli „Nocy Argentyńskiej” i „Nocy Hiszpańskiej”, a więc będzie „Concerto de Aranjuez” Rodriga w wykonaniu Kuropaczewskiego i Berlin Kammerorchester oraz usłyszymy Marcina Wyrostka z utworami Astora Piazolli – rozwija temat Przemysław Kieliszewski, szef programowy Festiwalu „Akademia Gitary”. – To jest także bardzo ciekawe połączenie artystów polskich i niemieckich, a także włączenie Berlina do tych koncertów inauguracyjnych, bo po Gnieźnie jest zaraz Poznań i Berlin właśnie, gdzie będziemy grali w rocznicę rozpoczęcia budowy słynnego Muru Berlińskiego, ale to jest także nawiązanie do tej drogi, jaką Otton III odbywał do Gniezna. To wszystko zakorzenia się, mam nadzieję, w tej pięknej historii i miasta Gniezna, i całej historii polskiej kultury – podkreśla P. Kieliszewski.

Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia będzie można odbierać w Centrum Kultury eSTeDe przy ulicy Roosevelta w Gnieźnie, od 10 lipca. Kościół farny 26 sierpnia gościł będzie natomiast duet Julii Chehler und Christian Zielinski, który wykonuje żywiołowe i pełne emocji koncert z muzyką klasyczną, a na koniec festiwalu, 9 września w eSTeDe wystąpi formacja Lilly Hates Roses: – To będzie taki folk zagrany po amerykańsku, to warto usłyszeć – zapowiada Grzegorz Reszko, dyrektor eSTeDe, gdzie trzy tygodnie wcześniej jest także planowany koncert projektu „Transformers”. – To będzie koncert elektryczny, w którym wystąpi m. in. pan Maciej Kociński, grający na saksofonie, który był już 2,5 roku temu w Gnieźnie. Na scenie zobaczymy także Piotra Zaczka (gitara basowa), Grzegorza Jabłońskiego (instrumenty klawiszowe) i Roberta Lutego (perkusja),  Zespół wykonuje muzyką z pogranicza jazzu, fusion i m’bas, ale ponad wszystko uwielbia improwizować, a więc zapowiada się nam tutaj koncert niezwykle energetyzujący, na który już dzisiaj wszystkich pięknie zapraszamy – dodaje G. Reszko.

Pozostałe koncerty w ramach festiwalu będą się odbywały na przełomie sierpnia i września w następujących miejscowościach: Czarnków, Jarosławki, Szamotuły, Czerwonak, Przeźmierowo, Pleszew, Stęszew, Jarocin, Hermanów, Środa Wielkopolska, Kołobrzeg, Baborówko, Krotoszyn, Orchowo, Wągrowiec, Gołuchów, Murowana Goślina, Dobrzyca, Puszczykowo, Kurnik, Lusowo, Śrem, Luboń, Wierzenica, Piła, Konin, Pniewy, Pobiedziska, Leszno, Rydzyna, Rozdrażew.

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: akademiagitary.pl.

Przedruk z informacjelokalne.pl