Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Cała Polska Czyta Dzieciom

„Pejzaż z gżegżółką”
w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i Centrum Kultury Scena to dziwna rozpoczęły kolejny sezon „Czytajek z naszej bajki”. Bohaterką październikowego poranka czytelniczego stała się książka „Pejzaż z gżegżółką” Małgorzaty Strzałkowskiej.
Przybyłe na spotkanie dzieci zadawały sobie pytanie – Co to jest gżegżółka? To dla niektórych synonim ortograficznego potwora.
A to po prostu kukułka.
Okazało się, że nauka ortografii często kojarzy się dzieciom z nudą, zmęczeniem, obowiązkiem. Żeby się tak nie stało, pisarka Małgorzata Strzałkowska zadbała o to, aby uczenie się zasad pisowni było przyjemnością. Jej wiersze, wykorzystujące wyobraźnię, humor, absurd, żart, rymowanki, grę skojarzeń, okazały się ciekawą formą poznawania nowych słów i unikania błędów.
Zabawy czytelnicze oparte na wierszach Małgorzaty Strzałkowskiej – ikony polskiej literatury dla dzieci, pokazały, że ortografia nadal będzie trudna, ale z pewnością nie okaże się nudna.
Pozycja „Pejzaż z gżegżółką” jest na „Złotej Liście” książek polecanej do czytania przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jest to materiał najwyższej próby, mądrze kształtujący dziecięce umysły.