Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

”Powstanie Wielkopolskie okiem 12.latka” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

W Poznaniu po drodze do Warszawy, mimo protestu władz niemieckich zatrzymuje się Ignacy Paderewski. Witają go przystrojone domy i tłumy na ulicach. Paderewski wygłasza przemówienie do rodaków, a Oni  w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. Tak rozpoczęło się  27 grudnia 1918r Powstanie Wielkopolskie.

Na temat powstania powstało wiele książek, wśród nich jedyna jak do tej pory,  skierowana do dzieci.  „Tajny rozkaz” Tadeusza Matraszka, z księgozbioru Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, opisuje jeden dzień z życia Antka – dwunastoletniego chłopca, który zasypia podczas przeglądania rodzinnego albumu ze zdjęciami. Rano budzi się już w innym świecie: po jego rodzinnej Chodzieży chodzą niemieckie patrole, a oddziały powstańcze mają lada chwila rozpocząć szturm na miasto. Zagubiony w nowej rzeczywistości chłopiec zostaje pojmany przez Niemców jako szpieg. Będąc w niewoli, podsłuchuje oficerów. I choć ze względu na nieznajomość języka nie wie o czym rozmawiali, zdaje sobie sprawę, że być może usłyszał niezwykle ważną wiadomość. Od tego momentu Antek próbuje przekazać tytułowy „tajny rozkaz” powstańcom wielkopolskim, a przy okazji uczestniczy w jednej z najkrwawszych bitew powstania – w walkach o Chodzież.

Książka nie jest opracowaniem historycznym. Jest przede wszystkim powieścią przygodową, napisaną z myślą o nastoletnim czytelniku.  Będzie ona bohaterką grudniowych „Czytajek z naszej bajki” 12 grudnia / wtorek  o godz. 09.00 w Centrum Kultury Scena To Dziwna.