Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

Serdecznie zapraszamy na

Obchody Dnia Wolności i Praw Obywatelskich organizowane przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie,

04.06.2019r. o godzinie 21.30 na gnieźnieńskim Rynku wystąpi Teatr Ósmego Dnia ze spektaklem Summit 2.0

Teatr Ósmego Dnia od początku swojego istnienia jest ośrodkiem kultury alternatywnej realizującym konsekwentny program społeczno-kulturalny. Scenariusze przygotowywane są przez cały zespół, przedstawienia są formą dialogu z publicznością, a metodą pracy – zbiorowa improwizacja. Zacieranie granicy między sztuką a życiem ukształtowało charakterystyczny dla Ósemek sposób uprawiania aktorstwa.

Od lat 70. ściśle związana z teatrem jest p. Ewa Wójciak, późniejszy dyrektor naczelny i artystyczny. W okresie PRL podobnie jak inni aktorzy teatru, inwigilowana przez służby bezpieczeństwa. W stanie wojennym występowała razem z teatrem na nielegalnych spektaklach.

Od lat 90. współpracę z Teatrem rozpoczął Jacek Chmaj, twórca scenografii do wszystkich kolejnych przedstawień. Jest autorem monumentalnych konstrukcji wykorzystywanych w widowiskach plenerowych, a także multimedialnych projekcji wideo, które stanowią jeden z głównych środków wyrazu w spektaklach.

Spektakl „Summit 2.0” stanowi próbę pokazania władców świata, celebrytów, którzy lśnią i bawią się kosztem zwykłych ludzi, i – wyalienowani z rzeczywistości – decydują o ich losach. Sceptycznie dopuszczają oni do swojego grona przybysza zza żelaznej kurtyny nadjeżdżającego prymitywnym wehikułem – i w końcu zapraszają go na wielką ucztę, której głównym daniem jest żywy człowiek podzielony na tusze […]. Światu rządzących przeciwstawiony zostaje świat nowych pokoleń – ludzi młodych, którzy wybierają inne życie, inny styl. Te dwie rzeczywistości konfrontują się w przedstawieniu.

Zapowiedzią i wprowadzeniem do wieczornego spektaklu będzie o godzinie 12.00 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, ul Kostrzewskiego 5-7 konferencja „Moja droga do wolności”.

Zaproszeni goście ze środowisk artystycznych, akademickich i samorządowych podzielą się swoimi doświadczeniami w organizacji wydarzeń mających na celu propagowanie idei wolności.

Poznamy kulisy powstania i ewolucji Teatru Ósmego Dnia, dowiemy się z ust zaproszonych gości specjalnych – skąd i w jaki sposób znalazł się na placu przy Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie – fragment muru berlińskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Centrum Kultury „Scena to dziwna”