Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Moja droga do wolności

Święto nazwane Dniem Wolności i Praw Obywatelskich  ustanowione zostało na pamiątkę wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989r. Z tej okazji Centrum Kultury „Scena to dziwna” zorganizowało przy Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie konferencję zatytułowaną „Moja droga do wolności”.

Godzina rozpoczęcia konferencji 12.00 miała nawiązywać do słynnego plakatu zapowiadającego wybory sprzed trzydziestu lat. Plakat stanowiący pewnego rodzaju parafrazę westernu „W samo południe” z Garrym Cooperem w roli głównej, był symbolem podjęcia walki i dokonania określonego, odważnego wyboru.

Podczas konferencji aktorzy Teatru Ósmego Dnia opowiadali o przebiegu ich pracy artystycznej przed i po 4 czerwca 1989r. oraz o ograniczeniach tamtych lat, takich jak choćby blokowanie paszportów.

Kazimierz „Tinkers” Kubów zwrócił uwagę jak ważny dla młodzieży „tamtych” lat był aspekt kultury „podziemnej” i jak duży wpływ i przekaz miała muzyka np. Boba Dylana, czy patrona „eSTeDe” – Jacka Kaczmarskiego. Tinkers odwołał się również do swojego ulubionego brytyjskiego zespołu nazywając Teatr Ósmego Dnia – Rollingstonesami Teatru.

Znany muzyk, Jan Kalinowski z fundacji „Mury” który był jednym z inicjatorów ustawienia Muru Berlińskiego w Gnieźnie, przypomniał, że instalacja miała być elementem większego projektu tzw. „Ogrodu Wolności”.

Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego – Mariusz Mądrowski, wspomniał o stronie logistycznej całego przedsięwzięcia i warunkach technicznych jakie musiały być spełnione do przetransportowania kilkuset kilogramowego monumentu.

Konferencja była niejako wprowadzeniem do kulminacyjnego punktu obchodów święta – spektaklu „Summit 2.0” Teatru Ósmego Dnia na gnieźnieńskim Rynku.