Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” – śladami Tomasza Żółtowskiego

Zapraszamy na kolejny z cyklu spacerów online: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą”. Każdy, prezentowany na naszych stronach internetowych odcinek, poświęcony jest postaciom wywodzącym się z Gniezna i okolic, biorącym udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Dzisiejszy spacer przybliży nam postać Tomasza Żółtowskiego.
Tomasz Żółtowski urodził się 18 stycznia 1897 roku w Niechanowie. Jego rodzicami byli Stanisław hr. Żółtowski herbu Ogończyk z Niechanowa oraz Maria Jadwiga księżna Sapieha-Kodeńska z Krasiczyna herbu Lis, siostra ks. arcybiskupa Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. W czasie I wojny światowej Tomasz Żółtowski uniknął służby w armii niemieckiej. Później wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, a w 1920 roku wraz z 15. Pułkiem Artylerii Polowej uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w trakcie której został odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł, po krótkiej chorobie, 29 stycznia 1935 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza. Miał zaledwie 38 lat.
Podczas spaceru, poza Tomaszem Zółtowskim wspomnimy również kilku innych właścicieli ziemskich z okolic Gniezna, którzy zaangażowali się w wojnę polsko – bolszewicką, głównie poprzez pomoc gospodarczą dla polskiej armii.
Plenerami do zdjęć były pałace w Popowie Ignacewie, Zakrzewie i Niechanowie oraz tamtejszy cmentarz, gdzie spoczywa Tomasz Żółtowski. Realizowany projekt pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” – śladami Tomasza Żółtowskiego.

Zapraszamy na kolejny z cyklu spacerów online: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą”. Każdy, prezentowany na naszych stronach internetowych odcinek, poświęcony jest postaciom wywodzącym się z Gniezna i okolic, biorącym udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzisiejszy spacer przybliży nam postać Tomasza Żółtowskiego.Tomasz Żółtowski urodził się 18 stycznia 1897 roku w Niechanowie. Jego rodzicami byli Stanisław hr. Żółtowski herbu Ogończyk z Niechanowa oraz Maria Jadwiga księżna Sapieha-Kodeńska z Krasiczyna herbu Lis, siostra ks. arcybiskupa Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. W czasie I wojny światowej Tomasz Żółtowski uniknął służby w armii niemieckiej. Później wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, a w 1920 roku wraz z 15. Pułkiem Artylerii Polowej uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w trakcie której został odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł, po krótkiej chorobie, 29 stycznia 1935 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza. Miał zaledwie 38 lat. Podczas spaceru, poza Tomaszem Zółtowskim wspomnimy również kilku innych właścicieli ziemskich z okolic Gniezna, którzy zaangażowali się w wojnę polsko – bolszewicką, głównie poprzez pomoc gospodarczą dla polskiej armii. Plenerami do zdjęć były pałace w Popowie Ignacewie, Zakrzewie i Niechanowie oraz tamtejszy cmentarz, gdzie spoczywa Tomasz Żółtowski. Realizowany projekt pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Opublikowany przez eSTeDe Centrum Kultury Poniedziałek, 21 września 2020