Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

„LALECZKI Z PAPIERU” W RAMACH AKCJI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

CAM00289    Na rynku wydawniczym ukazało się wiele książek  o holokauście i  spędzonym dzieciństwie  w czasie niemieckiej  okupacji. Znacznie mniej zaś pojawiło się pozycji  opisujących doświadczenie wojenne polskich dzieci na Wschodzie. Tysiące ich historii było przecież niezwykłych, jedynych w indywidualnym wymiarze tragedii, ale wspólnych całemu pokoleniu.

Dlatego też  główną bohaterką marcowych „Czytajek  z naszej bajki „ stała  się książka „Laleczki z papieru” Barbary Piotrowskiej –Dubik.

Fragmentów  głośno czytanej książki, o dwunastoletniej  Basi i jej braciach  – dziesięcioletnim Adasiu i dwuletnim Jędrusiu, którzy w  nędzy, ciężko pracując, przez sześć lat,  w skrajnych warunkach klimatycznych na stepach Kazachstanu, można było posłuchać  w Centrum Kultury Scena To Dziwna .

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2  dowiedzieli  się, że obok głodu, chorób, mrozu  i ciężkiej  pracy, bohaterowie książki  przeżywali też  wesołe chwile, tak jak Jędruś, który bawił się wycinanymi z papieru – przez starszą siostrę – laleczkami.

Mieli także możliwość  uświadomienia sobie jak ważna jest miłość, patriotyzm i wiara.

Prowadzące spotkanie, kustosze Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna,  Ewa Jaworska i Magdalena Karpińska z, zachęcają do wspólnego  przeczytania, przez rodziców i  dzieci  tej książki , bo mówi ona o miłości, o której się zapomina  wśród laptopów, smartfonów i sterty zabawek. Pozycję „ Laleczki z papieru” można wypożyczyć w placówkach gnieźnieńskiej książnicy.