Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Koncert jakiego nie było! Senegalczycy zagrają w eSTeDe!

mamaaaTo będzie koncert na zakończenie VI Gnieźnieńskiego Festiwalu Nauki i Kultury. Muzycy z Senegalu wystąpią niecodziennym nastrojowym repertuarze. Mamadou Diouf i Pako Sarr to niepowtarzalny duet, który łączy w swoim repertuarze afrykańską niepowtarzalną muzykę z wpływami całego świata. Po raz pierwszy będziemy mogli usłyszeć ich w Gnieźnie. Pako Sarr przede wszystkim wnosi niesamowicie pięknie brzmiącą gitarę, ale też śpiewa, a Mamadou Diouf znany choćby ze współpracy z Anną Marią Jopek czy Voo Voo to wspaniały Mistrz Ceremonii, świetna znajomość polskiego pozwala mu dialogować z publicznością. 

Gnieźnieński Festiwal Nauki i Kultury pełen wielu atrakcji przygotowanych przez: szkoły ponadgimnazjalne, uczelnie wyższe, muzea, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo, WTZ-y, eSTeDe i wiele innych placówek podległych starostwu powiatowemu, Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na www.festiwal.medioznawcza.pl i www.scenatodziwna.eu Warto go sprawdzić. Inauguracja tym razem wydaje się być nie tylko bardzo aktualna ale i interesująca dla młodych ludzi. 26 marca o 10.00 w Centrum Kultury eSTeDe – Kultura na krawędzi – koncert i spotkanie z Darkiem Maleo Malejonkiem świadkiem wydarzeń na kijowskim Majdanie. O spotkaniu i koncercie szerzej w oddzielnym artykule.
28 marca na zakończenie Festiwalu w Centrum Kultury eSTeDe najpierw o 15.00 odbędzie się spotkanie „Poznajmy się nawzajem” z Mamadou Diouf, Senegalczykiem mieszkającym w Warszawie, rozmowa na temat wielokulturowości w praktyce. Spotkanie poprowadzą Jarek Mixer Mikołajczyk dziennikarz i publicysta związany z eSTeDe oraz Paweł Bąkowski antropolog kultury. To niepowtarzalna okazja dowiedzieć się od autora książki „Mała książeczka” o rasizmie, że Polska wcale nie jest tak złym krajem. Ucztą nie tylko dla miłośników kultury Afryki będzie koncert duetu Pako Sarr i Mamadou Diouf. Tutaj pobrzmiewać będzie oczywiście Senegal ale trudno wyobrazić sobie ten koncert bez elementów choćby reggae czy szeroko rozumianego etno-folku. Królować będzie śpiew nie tylko w języku Senegalu – Wolf ale i polskim i francuskim i gitary, zapewne tez pojawią się bębny i jakieś z afrykańskich instrumentów. Podróż przez świat brzmień i piosenek ze Świata jaką serwują Pako i Mamadou jest zawsze niesamowitym radosnym przeżyciem.
Ciepły klimat ich występów ujmuje zarówno miłośników reggae czy ethno, ale też tych którzy po prostu kochają muzykę. Mamadou występował także w jazzowych projektach z niesamowitym Włodkiem Kiniorskim, nagrywał też co oczywiste z gwiazdami reggae choćby Habakuk słyszymy go też na płycie Fisza Polepione dźwięki. Pako Sarr producent i muzyk urodzony w Dakarze, również Senegalczyk – pierwsza formacja Pako jeszcze w Dakarze nazywała się African Reggae Roots Ambassadors. Obecnie przede wszystkim gra i śpiewa z Pako Sarr Band śpiewa w jeżyku wolf, po francusku i po angielsku. Wnosi do duetu sporo elementów funk i reggae. Bezpłatne wejściówki na ten niepowtarzalny koncert dostępne w eSTeDe – warto pomyśleć wcześniej z racji na to, że sala Centrum Kultury do ogromnych nie należy.

przedruk z: www.informacjelokalne.pl