Post należy do kategorii: Informacje
Opublikował:    Brak komentarzy

Wystawa Anny Małeckiej – Beiersdorf „Wycinanka żydowska” 26-28 marca

wyc1Pani Anna Małecka – Beiersdorf urodziła się w Krakowie. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach podjęła pracę w Cepelii jako specjalista ds. etnografii. Od 1989 r. pracuje w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie jako nauczyciel instruktor.

We wczesnym okresie twórczości uprawiała głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz malarstwo na szkle inspirowane folklorem huculskim. Wycinanki wykonuje od dzieciństwa, jednak dopiero w wieku dojrzałym  zaczęła traktować tę technikę profesjonalnie.

Właśnie w Cepelii, gdzie miała bezpośredni kontakt z polską wycinanką ludową, rozpoczęła szczegółowe studia nad tą dziedziną twórczości ludowej. Tradycyjne formy nie dawały jej jednak satysfakcji. Czerpiąc z nich jedynie inspiracje, zaczęła tworzyć nowe, własne kompozycje, samodzielne w formie i temacie. Ten okres twórczości zaprezentowała na swojej pierwszej wystawie  indywidualnej  w kwietniu 1991 r. w galerii Centrum Młodzieży.

img217

Wycinanka żydowska odżyła na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W 1992 r. po raz pierwszy wystawiła swoje prace inspirowane sztuką  żydowską na III Festiwalu Kultury Żydowskiej w Starej Synagodze, oddziale Muzeum Historycznego m. Krakowa, a w 1994 r. Janusz Makuch – Dyrektor Festiwalu – zaproponował jej prowadzenie warsztatów wycinaki żydowskiej .

 

Wycinanka ta była niegdyś bardzo popularna wśród ludu  żydowskiego.

Jej największy rozkwit przypada na wiek XIX. Zanikła na przełomie wieków: XIX i XX-go. W II poł. XX wieku nastąpił jej  renesans w dwóch ośrodkach: w Izraelu i USA. W Izraelu największy wpływ na jej odrodzenie miała Giza Frankel –  etnograf, pracownik Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego, która po II wojnie światowej wyjechała do Hajfy i tam , pracując w Muzeum Folkloru,  reaktywowała tę sztukę.  I tam właśnie, w Izraelu, działa i tworzy bardzo wielu wybitnych wycinankarzy. W USA wycinanka pojawiła  się w środowiskach diaspory żydowskiej głównie w celu podkreślenia własnej tożsamości narodowej.

Podczas Festiwalu Nauki i Kultury 27 marca odbędą się również warsztaty wycinanki żydowskiej. Na warsztatach wycinanki uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią wycinanki, poznać jej rodzaje, symbolikę, a przede wszystkim technikę wycinania. Każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować i wykonać  własną pracę.

 DSCF4650 (1)

DSCF4144 (3)

 img229