Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego

 

Muzyczne przywoływanie wiosny

oc1Nikt, kto wybrał się dzisiaj po południu na „Wiosenny koncert” do Centrum Kultury „Scena to dziwna” na pewno nie żałował. Muzyka w wykonaniu chóru „Metrum” i Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego okazała się zdecydowanie dobrym sposobem na przywołanie, niełaskawej dla nas ostatnio, wiosennej pogody. Jeżeli nie tej za oknem, to na pewno pogody ducha.

Orkiestra dęta powiatu powstała w 2007 roku. Tworzą ją muzycy w różnym wieku – od 9 do ponad 60 lat. W tej chwili to około 30 osób. Od początku mocno związany z zespołem jest trębacz Marcin Makohoński, który pod nieobecność kapelmistrza Klaudiusza Gładycha poprowadził orkiestrę podczas dzisiejszego koncertu. Po raz kolejny udowodnił też swoje umiejętności konferansjerskie, z poczuciem humoru zapowiadając kolejne utwory. Orkiestra wykonała kilka utworów, wśród nich takie hity, jak „My Way”, „Moon River”, „Cabaret”, czy „Pod Papugami”. Swój występ muzycy zakończyli gorącą, brazylijską „Copacabaną”, którą zresztą, na życzenie zachwyconej publiczności, musieli powtórzyć na bis.

oc2Przez ponad siedem lat swojego istnienia Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego poczyniła ogromne postępy. W 2014 roku zajęła pierwsze miejsce w XIX Wielkopolskim Turnieju Orkiestr Dętych im. Leona Schuberta „O złoty róg”.

W drugiej części koncertu zaprezentował się chór mieszany „Metrum”, pod dyrekcją Jarosława Krenza. Zespół wykonał kilkanaście różnorodnych utworów, wśród nich m.in. pieśni gospel, a także standardy muzyki rozrywkowej. Na „wyklaskany” bis publiczność mogła usłyszeć jeszcze raz rytmiczną, zuluską pieśń.

 

oc3Chór „Metrum” istnieje już ponad 30 lat. W tym czasie wziął udział w wielu koncertach i zdobył wiele nagród podczas festiwali i konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Chór ma w swoim repertuarze muzykę sakralną, klasyczną, gospel, jazzową i popową. Podczas dzisiejszego koncertu śpiewacy po raz kolejny zauroczyli publiczność czystym i łagodnym brzmieniem czterogłosu.

 

 

 

oc4

 

 

 

 

 

 

 

Anna Kaźmierska

przedruk z www.informacjelokalne.pl

 


 

WIOSENNY KONCERT

Koncert_Wiosenny_-_plakat90018 kwietnia o godz.18.00 zapraszamy do Centrum Kultury „Scena to dziwna” na wiosenny koncert w wykonaniu Chóru „Metrum” i Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego.

Chór Metrum istnieje już ponad 30 lat. W tym czasie wziął udział w  wielu koncertach i zdobył wiele nagród podczas festiwali i konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Obecnie chór prezentuje muzykę, sakralną, klasyczną, gospel, jazzową i  popową.

Podczas wiosennego koncertu usłyszymy również Orkiestrę Powiatu Gnieźnieńskiego.

Orkiestra dęta powstała w 2007 roku. Obecnie liczy 30 osób. Tworzą ją muzycy w różnym wieku – od 9 do przeszło 60 lat. W 2014 roku Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego zajęła pierwsze miejsce na XIX Wielkopolskim Turnieju Orkiestr Dętych im. Leona Schuberta  „O złoty róg”.

 

Wstęp na koncert za zaproszeniami.

Bezpłatne zaproszenia dostępne od 13 kwietnia w eSTeDe.


Sukces Gnieźnieńskiej Orkiestry Dętej

SONY DSCOrkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego zajęła pierwsze miejsce na XIX WIELKOPOLSKIM TURNIEJU ORKIESTR DĘTYCH im. LEONA SCHUBERTA „O ZŁOTY RÓG”.

W turnieju, który odbył się 1 maja 2014 r. w Przeźmierowie k/Poznania, wzięły udział najlepsze orkiestry z Wielkopolski. Jury, podkreślając bardzo wysoki poziom turnieju, przyznała pierwszą nagrodę i „złoty róg” Orkiestrze z Gniezna .

 

 

SONY DSCOcenie jury podlegał przemarsz pochodowy oraz występ estradowy. Gnieźnieńska orkiestra pod dyrekcją kapelmistrza Klaudiusza Gładycha zaprezentowała bardzo interesujący program muzyczny, składający się ze standardów muzyki filmowej i rozrywkowej. Szczególny aplauz publiczności wywołało wykonanie wielkiego przeboju Czesława Niemena „Pod papugami” z udziałem solistki Weroniki Szymańskiej .

To pierwszy tak znaczący sukces naszej orkiestry działającej w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie – powiedział nam prezes orkiestry pan Tomasz Słomiański. To dla nas wielkie wyróżnienie i satysfakcja! Dlatego chcę bardzo podziękować naszym muzykom, bo to dzięki ich ciężkiej pracy osiągnęliśmy ten sukces. Dziękuję również wszystkim przyjaciołom naszej orkiestry! Mam nadzieję, że to zwycięstwo przyczyni się do dalszego rozwoju naszej orkiestry tak, by stała się wizytówką naszego miasta i powiatu.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 


ORKIESTRA POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pomysł utworzenia gnieźnieńskiej orkiestry dętej zrodził się wiosną 2006 roku. To właśnie wtedy grupa muzyków, którym przewodził Marcin Makohoński, obecny prezes Samorządowej Orkiestry Dętej, rozpoczęła starania o utworzenie w Gnieźnie amatorskiej orkiestry dętej, która stałaby się wizytówką Pierwszej Stolicy Polski. Nietrudno było znaleźć zwolenników tej jakże trafnej inicjatywy. Dzięki zaangażowaniu ks. abp. Henryka Muszyńskiego, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego oraz lokalnych władz miejskich i samorządowych w dość krótkim czasie udało się powołać do życia amatorską orkiestrę dętą. Wraz początkiem lutego 2007 roku orkiestra oficjalnie rozpoczęła próby. Na miejsce muzycznych spotkań wybrano aulę  Młodzieżowego Domu Kultury.

 Także Radni Miejscy i Powiatowi udzielili wsparcia nowoutworzonemu zespołowi. Przekazanie środków finansowych z budżetu miasta pomogło zakupić nowe stroje, nawiązujące swoim krojem do historycznych mundurów wojskowych, charakterystycznych dla orkiestr dętych, jakie działały na przełomie XIX i XX wieku w Gnieźnie. Dotacja z Urzędu Powiatowego przeznaczona została natomiast na renowację instrumentów muzycznych oraz na bieżącą działalność orkiestry dętej.

DSCN3572